Vēja parks Kurzeme
1 minūtes lasāmgabalsPublicēts pirms 39 dienām

Skrundā aizvadīta ekspertu grupas sanāksme par dabas aizsardzības jautājumiem

Skrundā aizvadīta ekspertu grupas sanāksme par dabas aizsardzības jautājumiem

Trešdien, 18. Septembrī, pulcējoties projekta attīstītaja SIA “Sunly Land Solar 2″ (Latvijā reģistrēts Sunly grupas uzņēmums) pārstāvjiem, ekspertiem, pašvaldības un vietējās pagasta pārvaldes pārstāvjiem, un vietējiem iedzīvotājiem, tika aizvadīta darba - ekspertu grupas sanāksme, kurā tika apspriesti dažādi jautājumi, kā arī atbildēts uz iedzīvotāju jautājumiem.

Kā pirmais, ar plašāku prezentāciju, uzstājās sikspārņu eksperts Gunārs Pētersons, kas iepazīstināja ar to, kādi sikspārņi un cik daudz sastopami vēja parka “Kurzeme” teritorijā. Ar atradumiem un detalizētāku informāciju par šo tēmu var iepazīties ŠEIT (eksperta prezentācija). Viņš uzsvēra, ka nav iespējams atrast vietu Latvijā, kur nebūtu sastopami sikspārņi, un arī šī teritorija nav izņēmums, tomēr ir virkne ietekmi mazinošu pasākumu, ko iespējams realizēt, lai samazinātu iespējamo sikspārņu bojāeju.

Kā otrais runātājs bija biotopu eksperts Gatis Eriņš, kas iepazīstināja ar sastopamajiem biotopiem izpētes teritorijā, un kā uzzināja vietējie,ir 2 augu sugas (Gada staipeknis un naktsvijole), kuras visticamāk sajutīs vislielāko ietekmi VES realizācijas gadījumā, vienlaikus, viņaprāt, tam nav paredzama vērā ņemama ietekme uz šo sugu populācijām lokāli vai reģionāli, jo, piemēram, gada staipeknis ir ļoti plaši sastopama suga.Viņš uzsvēra, ka pēc starpizpētes, attīstītājs ir ņēmis vērā pirmsšķietamos rezultātus un koriģējis turbīnu novietojumu, atsakoties no pāris, iespējamajām staciju lokācijām. Ne mazāk svarīgi piebilst, ka tiek veidotas buferzonas: ap 350m no turbīnas, 150m no pievedceļiem, 20m no kabeļu trasēm, lai, tādējādi, pēc iespējas mazāk ietekmētu apkārtējos biotopus un dabas vērtības. Ar pārējiem eksperta atzinumiem iespējams iepazīties viņa prezentācijā, kas pieejama ŠEIT. Kā skaidroja eksperts, viņš nevar aizliegt vai atļaut konkrētā vēja parka realizāciju, tomēr Latvijā ir vairāki piemēri, kur ievērojami mainīts turbīnu novietojums, jo kāds no ekspertiem to rekomendējis.

Ar paredzēto darbības ietekmi uz putniem iepazīstināja ornitologi Kārlis Millers un Dāvis Ūlands. Prezentācija, kurā pieejama informācija par teritorijā visbiežāk sastopamajām putnu sugām, pieejama ŠEIT. Viņi uzsvēra, ka teritorijā ir konstatēti vairāki, aizsargājami putni, bet koriģējot turbīnu novietojumu, iespējams samazināt ietekmi uz putniem.

Arī šodien, uz vairākiem jautājumiem, no auditorijas palīdzēja atbildēt Dainārs Zolmanis, kas nu jau kādu laiku pats strādā VES apklapošanā Aerones projektos ASV un Eiropā, uzsverot, ka nodrošinot pienācīgu servisu, problēmām ar turbīnu ekspluatāciju nevajadzētu būt.

Tāpat, Sunly projektu vadītājs Māris Balčūns iepazīstināja ar vēja parka “Kurzeme” projekta gaitu– to, kas izdarīts līdz šim – izvēlētas zemes vienības staciju izvietošanai, saņemtas atļaujas no Aizsardzības ministrijas, CAA, u.c., tāpat saņemti dažādi priekšlikumi no VVD, DAP, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes, Veselības inspekcijas, LVC, LVM, norisinās vēja mērījumi Skrundas pagastā, kā arī ne mazāk svarīgi norisinājušās vairākas tikšanās ar pašvaldības pārstāvjiem, tāpat ar vietējiem iedzīvotājiem. Šobrīd norisinās ekspertu atzinumu apkopošana, lai novembrī aizvadītu IVN Ziņojuma publisko apspriešanu, un vēlāk arī tā iesniegšanu VPVB. Tāpat uzsākts darbs pie vietējo kopienu vajadzību apmierināšanas, jo paralēli augusta izskaņā pieņemtajiem MK Nr. 577 noteikumiem (aprēķinu piemērs), Sunly ir gatavs iniciēt un atbalstīt vietējās kopienas aktivitātes un tai nepieciešamo jau no projekta plānošanas posma, un vēlāk pie projekta realizācijas scenārija – arī būvniecības un ekspluatācijas laikā.

Sapulcē piedalījās arī SIA “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment” pieredzējuši vides eksperti Oskars Beikulis un Lūcija Kursīte, kuri sniedza atbildes uz dažādiem iedzīvotāju uzdotajiem jautājumiem.

Vienlaicīgi projekta attīstītājs augstu vērtē iedzīvotāju aktivitāti šajās sanāksmes, kā arī aicina turpināt iesūtīt attīstītājam un ekspertiem visus interesējošos jautājumus.

Visbiežāk uzdoto jautājumu sadaļa atrodas šīs mājaslapas atsevišķi nodalītā sekcijā, bet ja neatrodi atbildi uz sev interesējušo jautājumu, sazinies ar Gitu Sauku ( [email protected] ).