Vēja parku aprites ekonomikas cikla pamatprincipi
Tā kā Sunly izmanto dabas resursus, lai izveidotu atjaunojamās enerģijas iekārtas, mums ir būtiska loma sabiedrības pārejā uz aprites ekonomiku kopumā, tāpēc mēs cenšamies savos lēmumos iekļaut aprites cikla perspektīvu un jau agrīnās mūsu projektu izstrādes stadijās - integrēt pieeju, kas ļauj vēja vai saules enerģijas parkam iekļauties ilgtermiņa domāšanā un pieejā.
Vēja turbīnās izmantotie materiāli
Vēja turbīnu veido aptuveni 85% tērauda un dzelzs, ko mūsdienās var atkārtoti izmantot vai pārstrādāt (tas attiecas uz pamatiem, torni un gondolas sastāvdaļām, kas tiek pārstrādātas saskaņā ar iedibināto pārstrādes praksi). Galvenā problēma ir rotora lāpstiņas, kas galvenokārt sastāv no stikla šķiedras un termoreaktīviem kompozītmateriāliem - materiāliem, kurus šobrīd ir grūti pārstrādāt izmaksu ziņā efektīvā veidā. Pašlaik tās tiek pārstrādātas saskaņā ar ES atkritumu hierarhiju, kur tiem noteiktā prioritāte šobrīd ir atkārtota izmantošana. Tomēr ļoti straujā tempā norisinās darbs pie jaunām tehnoloģijām, un pēdējos gados vairāki turbīnu ražotāji ir paziņojuši par lāpstiņu pārstrādes tehnoloģiju attīstību. Līdz brīdim, kad konkrētā parka attīstītājam būs jādomā par konkrētu pārstrādes plānu, varam būt droši – tehnoloģijas būs krietni attīstījušās no šī brīža.
Kas ir atbildīgs par vēja turbīnu demontāžu un pārstrādi?
Mēs, kā investori un aktīvu īpašnieki, uzņemamies par to pilnīgu atbildību. Lai gan fiziski ar to, visticamāk, nenodarbosies kāds no “Sunly” darbiniekiem, mēs izvēlēsimies piemērotu un atbildīgu partneri un segsim izmaksas, kas skar demontāžu, pārstrādi, u.c.
Vai turbīnu demontāža var radīt riskus apkārtējajiem?
Jebkura darbība rada risku, bet mūsu interesēs ir iespējamos riskus apzināt vēl pirms plānotās darbības un, attiecīgi, samazināt to iespēju. Darbi tiks veikti, ievērojot veselības un drošības noteikumus un saskaņā ar prasībām, kuras mēs, ne tikai ievērojam paši, bet uzliekam par pienākumu arī visiem saviem sadarbības partneriem. Tādējādi, samazinot tiešos riskus gan darbiniekiem, gan vietējai kopienai. Procesa gaitā parūpēsimies arī par to, lai augsne tiktu pasargāta no iespējamajiem piesārņojuma riskiem (šķembām, u.c. elementiem).
Tas samazinās tiešos riskus darbiniekiem un vietējai sabiedrībai. Mēs arī liksim īpašu uzsvaru uz zemes aizsardzību no noplūdēm un nojaukšanas šķembām, lai izvairītos no piesārņojuma.
Kā tiks galā ar demontētajiem vēja elektrostaciju demontētajiem elementiem?
- Daudzus materiālus, sākot no torņa līdz gondolai, ir samērā viegli pārstrādāt, jo tie sastāv no tērauda, vara un citiem metāliem, kā arī eļļām un plastmasas. Pārstrādi veic un piedāvā daudzi pilnvaroti un pieredzējuši šīs jomas uzņēmumi. Un kādu no pieredzējušajiem uzņēmumiem “Sunly” izvēlēsies kā sadarbības partneri arī šī parka sakarā.
- Pašlaik visizplatītākā rotora lāpstiņu pārstrādes metode ir to nosūtīšana uz atkritumu poligoniem to iznīcināšanai. Šajā gadījumā nav runa par savvaļas poligonu izveidi vai lāpstiņu nonākšanu dabā (pļavā vai mežā) – iznīcināšanas procesu vada šīs jomas profesionāļi tam paredzētās vietās – atkritumu izgāztuvēs.
- Šobrīd nozare strādā pie tā, lai izstrādātu tehnoloģijas dzenskrūvju pārstrādei, lai tās nebūtu jānovieto poligonos
Daži no pasaules piemēriem – kā adresēt pārstrādes jautājumus? (avots un papildu informācija: ŠEIT):
- Re-Wind Network strādā pie turbīnu un to elementu atkārtotas izmantošanas – Īrijā, piemēram, no tām būvē gājēju tiltu. Tāpat, uzņēmums rosina vēja turbīnas pārvērst par mobilo tālruņu torņiem un žogiem.
- Uzņēmums Thornmann Recycling ir izstrādājis metodi oglekļa šķiedras, sveķu un stikla šķiedras slāņu atdalīšanai, kas ļauj tiem iegūt 90% viendabīgu materiālu. Tos izmanto kanalizācijas režģu, kabeļu kanālu vāku vai lūku ražošanā.
- Global Fiberglass Solutions pārstrādā vēja turbīnu lāpstiņas, pārvēršot tās pastiprinātas plastmasas granulās, ko izmanto izturīgu rūpniecisku izstrādājumu, piemēram, vāku izgatavošanai.
- Veolia ir izstrādājusi asmeņu slīpēšanas metodi, lai iegūtu vēlamā svara materiālu. Cementa rūpnīcas kā degvielu sadedzina turbīnu lāpstiņas. Veolia uzsvēris, ka minētais produkts “deg tīrāk” nekā ogles, proti, atstājot mazāku iespaidu uz apkārtējo vidi.
- Siemens Gamesa mērķis ir līdz 2040. gadam izveidot 100% pilnībā pārstrādājamas turbīnas.
- Pavisam cits veids, kā atkārtoti izmantot nolietotās rotora lāpstiņas, ir pārvērst tās – rotaļlietās un apkārtējās vides elementos. Roterdamā, Nīderlandē, tieši tā arī šim jautājumam piegāja. Nīderlandes pilsētas Wikado rotaļu laukumā bērniem (un pieaugušajiem) ir vairāki slidkalniņi, tuneļi, kāpšļi un citi elementi - viss izgatavots no nolietotām vēja turbīnu lāpstiņām.
- Ir virkne citu ideju, ko apskatījis “Blade-Made”, kā variantu, kur izmantot nolietotās lāpstiņas, piemēram, trokšņu-slāpēšanas sienas , u.c.
Šobrīd no savas puses varam apliecināt to, ka mēs aktīvi sekojam tendencēm pasaulē, lai īstajā laikā izvēlētos no vides un sociālā aspekta optimālāko variantu brīdī, kad aktuāls būs jautājums par VES elementu demotāžu un pārstrādi.