Vēja parks Kurzeme
1 minūtes lasāmgabalsPublicēts pirms 111 dienām

Vēja parku Kurzeme atbalsta starptautiski investori

Vēja parku Kurzeme atbalsta starptautiski investori

Kopš 2022. gada rudens, kad uzsāka pirmos soļus vēja parka Kurzeme attīstībā, ieskaitot zemes nomas līgumu slēgšanu ar vietējiem iedzīvotājiem un apkārtējās dabas izpēti, Zirņu pagasts Saldus novadā kļuva par nozīmīgu vietu uzņēmuma Sunly plānos.

Šis projekts ir daļa no ilgtermiņa perspektīvas, kas aptver nākamos 30 gadus. Atsaucoties uz 10. decembra publikāciju Saldus Zemē, vēlamies kliedēt neskaidrības un atbildēt uz jautājumiem, veicinot caurspīdību un uz dialogu balstītu komunikāciju.

Sunly uzņēmuma pieredze un partneri

Sunly dibināts 2019. gadā Igaunijā un darbojas Baltijas valstīs un Polijā. Pirms Sunly izveides uzņēmuma vadības komanda vadīja 4Energia, kura īpašumā bija desmit vēja parku Igaunijā un četri Lietuvā.

Uzņēmums Latvijā attīstīja un apsaimniekoja kogenerācijas staciju un kokskaidu granulu ražotni Brocēnos. Gan ražotnes gadījumā, gan vēja un saules projektu sakarā uzņēmuma izpilddirektors Latvijā ir Toms Nāburgs, un konkrēto projektu virza komanda ar pieredzi enerģijas projektu attīstīšanā, tostarp arī Saldus novada teritorijā. Jau kopš 4Energia laika uzņēmums piesaistīja tādus starptautiskus partnerus kā Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB) un Norvēģijas enerģētikas grupa Vardar.

Investīciju pārskatāmība un starptautiskie aizdevēji

2022. gadā Sunly piesaistīja 200 miljonus eiro no Francijas ilgtspējīgo investīciju pārvaldnieka Mirova. Šogad uzņēmums piesaistīja vēl 300 miljonus eiro no Rivage Investment un Dānijas Copenhagen Infrastructure Partners (CIP). Investīciju nodrošinājumu, kā pieņemts šāda mēroga darījumos, administrē Spānijas uzņēmums Apex Financial Services Spain S.L.U., kas darbojas aizdevēju vārdā. Šāda prakse garantē finansējuma pārskatāmību un nodrošinājumu.

Sunly projektu struktūra un finanšu rezultāti

Katram projektam, ko attīsta konkrētā teritorijā, veido atsevišķu juridisko vienību — sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA). Vēja parka Kurzeme gadījumā tas ir SIA Sunly Land Solar 2, kas ir viens no AS Sunly grupas uzņēmumiem. Šāda prakse ir izplatīta starptautiskajā enerģētikas nozarē un tai ir vairāki ekonomiski un operacionāli ieguvumi: finanšu un juridisko saistību nošķiršana un projekta finansēšanas efektivitāte (investori un aizdevēji var precīzi novērtēt katra projekta finansiālo dzīvotspēju). “Lai nonāktu līdz vēja parka būvniecības un vēlāk ražošanas fāzei, paiet vairāki izpētes, plānošanas un projektēšanas gadi, kad uzņēmums tiecas uz mērķi — ražot elektrību un ar to pelnīt,” skaidro Toms Nāburgs, Sunly Izpilddirektors Latvijā.

Projekta sociālās un vides saistības

ERAB kā investors izvirza augstas prasības attiecībā uz vides, sociālajiem un pārvaldības standartiem. Projekta ietvaros jāgarantē turbīnu demontāža un teritorijas atjaunošana ekspluatācijas perioda beigās. Šīs saistības uzņēmums ir apņemies izpildīt pilnā apmērā, nodrošinot ilgtspējīgu pieeju gan vides, gan sociālajos aspektos.

T. Nāburgs uzsver: “Šis projekts veidos Saldus novadu par vienu no atjaunīgās enerģijas ražošanas mezgliem, paverot iespējas papildu investīcijām nākotnē, parkiem spējot piedāvāt pieejamu un konkurētspējīgu elektroenerģiju. Plašākā kontekstā tas ir Ieguldījums Latvijas enerģētiskajā drošībā un neatkarībā. No mūsu puses tā ir ilgtermiņa investīcija, tāpēc arī šobrīd veicam skaidrojošo darbu un komunikāciju ar vietējiem iedzīvotājiem un turpināsim to darīt arī nākotnē.”

Ikgadēja nodeva pašvaldībai un kopienai

27. augustā pieņemti Ministru kabineta noteikumi Nr. 577 Vēja elektrostaciju maksājumu kārtība vietējās kopienas attīstībai nosaka kompensācijas apmēru, attīstītājiem jāmaksā 2500 eiro par katru MW uzstādītās jaudas. 50 % saņems pašvaldība, 50 % — apkārtnes māju īpašnieki 2 km rādiusā. Vēja parka Kurzeme plānotā kopējā uzstādītā jauda ir 200 MW.

Tas nozīmē, ka gadījumā, ja projektu realizēs pilnā apjomā, attīstītājs nodrošinās maksājumu pašvaldībai un vietējai kopienai līdz 500 tūkstošiem eiro gadā, atkarībā no faktiskā uzstādītās jaudas apjoma. Šie maksājumi būtiski veicinās gan pašvaldības budžeta, gan vietējās kopienas ekonomisko attīstību.

Ietekmes uz vidi ziņojuma apspriešana un caurspīdīgums

Galīgā ietekmes uz vidi ziņojuma apspriešana plānota nākamā gada sākumā, kas nodrošinās platformu diskusijām ar iedzīvotājiem un ekspertu iesaisti. Jau iepriekšējās sanāksmēs tika diskutēts par virkni jautājumu, kas skar vides, veselības, u. c. jautājumus.

Paralēli iedzīvotāji aicināti sekot līdzi jaunumiem projektam veltītā mājaslapā https://vejaparkskurzeme/.Iv un sazināties ar projektu vadītājiem, ja ir kādi jautājumi vai neskaidrības.


Raksts publicēts laikrakstā "Saldus Zeme" (13.12.2024.)