Vēja parks Kurzeme
1 minūtes lasāmgabalsPublicēts pirms 39 dienām

Zirņos aizvadīta ekspertu grupas sanāksme par sabiedrības veselības jautājumiem

Zirņos aizvadīta ekspertu grupas sanāksme par sabiedrības veselības jautājumiem

Otrdien, 17. septembrī, pulcējoties projekta attīstītaja SIA “Sunly Land Solar 2″ (Latvijā reģistrēts Sunly grupas uzņēmums) pārstāvjiem, ekspertiem, pašvaldības un vietējās pagasta pārvaldes pārstāvjiem, un vietējiem iedzīvotājiem tika aizvadīta teju trīs stundu gara darba-ekspertu grupas sanāksme, kurā tika apspriesti visdažnedažādākie jautājumi, kā arī atbildēts uz iedzīvotāju jautājumiem.

Kā pirmais, ar plašāku prezentāciju, uzstājās SIA “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment”vides un risku novērtējuma eksperts Jānis Prindulis, kas iepazīstināja ar iespējamajiem riskiem VES attīstīšanas gadījumā. Ar drošības apsvērumiem, ko ņem vērā, lai samazinātu teju jebkādu bīstamību, var iepazīties ŠEIT (eksperta prezentācija). Tā, piemēram, viņš uzsvēra, ka iespējamība turbīnai aizdegties ir ļoti neliela, tāpat arī to, ka lāpstiņu apledojums un ledus gabalu krišana Latvijas klimatiskajos apstākļos iespējama vien pāris dienas gadā (līdz 10 dienasgadā), bet arī – tāpēc ap turbīnu tiek veidotas buferzonas, tostarp arī no ceļiem un pievadinfrastukttūras, lai samazinātu jebkādu iespējamību kādu savainot. Sekoja arī citi jautājumi par eļļām un turbīnu apkopšanu, uz kuriem atbildēja dalībnieks arī no zāles – Dainārs Zolmanis, kas nu jau kādu laiku pats strādā VES apklapošanā Aerones projektos ASV un Eiropā, uzsverot, ka nodrošinot pienācīgu servisu, problēmām turbīnu ekspluatācijā nevajadzētu būt.

Kā otrā runātāja, pēc iepriekšeja iedzīvotāju pieprasījuma, bija SIA “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment”vides eksperte Aiga Tora, kura iepazīstināja ar trokšņu tēmu konkrētās vēja parka inciatīvas kontekstā. Ekspertes prezentācija pieejama ŠEIT, un viņa uzsvēra, ka arī VES attīstības gadījumā, tiek ņemta spēkā esošā likumdošana, kas nosaka trokšņu līmeņus dienas un nakts laikā. Tāpat, pieejami dažādi tehnoloģiskie risinājumi– tostarpaerodinamiskospārnu uzstādīšanai, kastroksni samazina. Piebilde no attīstītāja – lai iedzīvotāji varētu iepazīties labāk ar izpētes teritoriju, mājaslapā ievietosim arī trokšņu kartes.

Kā trešā runātāja – SIA “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment” vides eksperte Baiba Ozoliņa, kas iepazīstināja auditoriju ar mirgošanas efektu, kur, savukārt, nav atsevišķas, spēkā esošas likumdošanas, bet attīstītāji un eksperti vadās pēc vadlīnijām un starptautiskās pieredzes.

Tāpat, Sunly projektu vadītājs Māris Balčūns iepazīstināja ar vēja parka “Kurzeme” projekta gaitu – to, kas izdarīts līdz šim – izvēlētās zemes vienības, saņemtas atļaujas no Aizsardzības ministrijas, CAA, u.c., tāpat saņemti dažādi priekšlikumi no VVD, DAP, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes, Veselības inspekcijas, LVC, LVM, norisinās vēja mērījumi Skrundas pagastā, kā arī ne mazāksvarīgi norisinājušās vairākas tikšanās ar pašvaldības pārstāvjiem, tāpat ar vietējiem iedzīvotājiem. Šobrīd norisinās ekspertu atzinumu apkopošana, lai novembrī aizvadītu IVN Ziņojuma publisko apspriešanu, un vēlāk arī tā iesniegšanu VPVB. Tāpat uzsākts darbs pie vietējo kopienu vajadzību apmierināšanas, jo paralēli augusta izskaņā pieņemtajiem MK Nr. 577 noteikumiem (aprēķinu piemērs), Sunly ir gatavs iniciēt un atbalstīt vietējās kopienas aktivitātes un tai nepieciešamo jau no projekta plānošanas posma, un vēlāk pie projekta realizācijas scenārija – arī būvniecības un ekspluatācijas laikā.

Sapulcē piedalījās arī SIA “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment” pieredzējuši vides eksperti Oskars Beikulis un Lūcija Kursīte, kuri sniedza atbildes uz dažādiem iedzīvotāju uzdotajiem jautājumiem.

Vienlaicīgi, projekta attīstītājs augstu vērtē iedzīvotāju aktivitāti šajās sanāksmes, kā arī aicina turpināt iesūtīt attīstītājam un ekspertiem visus interesējošos jautājumus.

Visbiežāk uzdoto jautājumu sadaļa atrodas šīs mājaslapas atsevišķi nodalītā sekcijā, bet ja neatrodi atbildi uz sev interesējušo jautājumu, sazinies ar Gitu Sauku ([email protected]).